Pyłek kwiatowv jest produktem pszczelim zbieranym przez robotnice pszczoły modnej z kwiatów roślin, głównie owadopylnych. Jest podstawowym źródłem białka i witamin w rodzinie pszczelej. Wyróżnia się dużą zawartością witamin z grupy B, cukrów prostych i złożonych oraz, aminokwasów, w tyn argininy. Arginina odgrywa znaczacą rolę w profilaktyce i leczeniu choroby wieńcowe dzięki wytwarzaniu NO-(tlenku azotu) działającego rozszerzająco na światło naczyn wiencowych serca, podobnie jak nitrogliceryna. Wykazuje również działanie antyagregacyjne (przeciwkızepliwe). Zawiera również inne substancje odżywcze i aktywne biologicznie, enzymy, hormony, nienasycone kwasy tłuszczowe. Ze względu na skład zwany „bombą witaminowa”, znajduje szczególne zastosowanie w rekonwalescencji, brak apetytu, awitaminozie schorzeniach układu pokarmowego i wątroby. Od lat pyłek kwiatowy z powodzeniem stosowany jest przy przeroście gruczołu krokowego. Kuracja pyłkowa poprawia samopoczucie, podnosi kondycję i wzmaga odporność organizmu.
Pyłek pochodzący z różnych roślin oraz okresów zbioru wykazuje różnorodne działanie. Najbogatsze w składniki mineralne jest pyłek pochodzący z możliwie największej ilości gatunków roślin.
W handlu pyłek występuje w postaci wysuszonych obnóży, tabletek, granulatu oraz w postaci mieszaniny z miodem. Dzieciom podajemy pyłek mielony z dodatkiem soku z czarnej porzeczki.
Pyłek kwiatowy-obnóża
Pyłek kwiatowy w formie obnóży lub granulatu (2-3 łyżeczki) należy zalać 1/3 szkalnki przegotowanej, ostudzonej wody lub mleka i odstawić na kilka godzin. Osłodzić miodem tuż przed spożycziem. Ze względu na fakt iż płyny ciepłe są lepiej przyswajane, wskazane jest dolanie przed spożyciem nieco ciepłej wody (poniżej 40 C) pyłek w tej postaci zaleca się przyjmować dwa razy dziennie, rano na czczo i wieczorem przed snem. Kuracja jednorazowa powinna trwać od jednego do dwóch miesięcy. Najlepiej wiosną i jesienią
Pyłek kwiatowy w miodzie (zawiera 10% pyłku kwiatowego)
Zaleca się stosowanie 3 razy dziennie po 1 łyżeczce (dzieci) 1-3 razy dziennie po 2 łyzeczki osoby dorosłe. Przy leczniczym spożywaniu pyłku, dawki można podwoić. Można spożywać bezpośrednio lub w roztworach wodnych. Pyłek namoczony w wodzie jest łatwiej przyswajany przez organizm. Warunkiem skuteczności kuracji jest regularne jego przyjmowanie, przynajmniej przez okres jednego miesiąca.
UWAGA: Uczuleniowcy i alergicy powinni zaczynać kurację pod kontrolą lekarza.